21st Annual Lakeland Bi-Tri Classic

Age Group Results

August 04, 2012


Champion Chip 24/7 www.championchip247.com

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Open

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 7 Aimee Dziekan 76 38 1 8:09.95 28:06/M 13 0:51.10 1 33:03.20 21.8mph 53 0:48.85 1 21:02.75 7:01/M 1:03:55.85
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 24 Hannah Booker 100 19 3 8:28.60 29:12/M 70 1:40.05 1 38:45.90 18.6mph 6 0:30.25 1 20:35.90 6:52/M 1:10:00.70
2 64 Heather Brooks 91 17 1 7:46.05 26:47/M 19 0:55.80 2 42:57.65 16.8mph 15 0:35.85 4 28:14.70 9:25/M 1:20:30.05
3 98 Emily Dvorsky 96 19 2 7:53.25 27:11/M 97 2:04.40 4 46:07.75 15.6mph 28 0:41.10 5 30:18.65 10:06/M 1:27:05.15
4 113 Megan Gilbert 99 19 4 9:09.80 31:33/M 110 2:21.80 7 52:52.90 13.6mph 56 0:49.00 2 24:37.25 8:12/M 1:29:50.75
5 120 tessa copple 330 19 6 12:50.30 44:15/M 92 2:01.75 5 52:29.05 13.7mph 79 0:59.30 3 25:13.25 8:24/M 1:33:33.65
6 130 Hannah Porter 163 19 5 10:18.40 35:31/M 116 2:31.95 3 45:59.40 15.7mph 102 1:11.45 7 40:54.35 13:38/M 1:40:55.55
7 134 Kayla Van Ausdale 315 19 7 13:44.40 47:21/M 134 3:39.85 6 52:37.75 13.7mph 44 0:46.25 6 33:13.60 11:04/M 1:44:01.85
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Rachel Brubaker 236 24 6 11:01.20 37:59/M 43 1:15.45 1 37:10.85 19.4mph 107 1:12.80 1 20:37.95 6:52/M 1:11:18.25
2 51 Marissa Ausman 85 20 1 8:39.70 29:50/M 98 2:04.55 2 39:19.70 18.3mph 34 0:42.85 3 25:31.35 8:30/M 1:16:18.15
3 58 Abbey Goetz 190 24 4 10:48.15 37:14/M 84 1:50.60 3 41:12.60 17.5mph 123 1:26.80 2 23:00.55 7:40/M 1:18:18.70
4 89 Katelyn Green 245 24 5 10:53.05 37:32/M 99 2:06.05 4 42:25.15 17.0mph 38 0:44.80 6 28:38.45 9:33/M 1:24:47.50
5 90 Rachel Brooks 92 21 2 8:41.90 29:57/M 20 0:56.80 7 46:36.70 15.5mph 19 0:37.00 5 28:04.40 9:21/M 1:24:56.80
6 92 Madison Roberts 229 21 7 12:25.80 42:49/M 86 1:52.40 6 44:27.65 16.2mph 42 0:45.85 4 26:29.20 8:50/M 1:26:00.90
7 108 Marissa Schwandner 158 23 3 9:21.25 32:14/M 112 2:23.90 5 44:07.00 16.3mph 54 0:48.90 8 31:44.65 10:35/M 1:28:25.70
8 137 Tiara Cordon Aldana 250 22 8 15:15.70 52:35/M 127 2:48.65 8 54:43.20 13.2mph 124 1:28.05 7 31:20.70 10:27/M 1:45:36.30
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 72 Sarah Kelch 175 26 3 10:00.80 34:29/M 81 1:50.40 2 41:54.85 17.2mph 43 0:45.90 2 27:24.55 9:08/M 1:21:56.50
2 84 Joanne Borchert 307 27 4 14:07.70 48:41/M 62 1:28.65 3 43:59.80 16.4mph 7 0:31.15 1 23:29.40 7:50/M 1:23:36.70
3 96 Ashley Culbertson 156 29 2 9:52.30 34:01/M 44 1:17.90 1 41:29.95 17.4mph 76 0:57.25 4 32:36.40 10:52/M 1:26:13.80
4 107 Elizabeth Schwandner 157 25 1 9:05.30 31:19/M 128 2:48.90 4 46:21.00 15.5mph 3 0:29.15 3 29:35.65 9:52/M 1:28:20.00
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Teri Markley 86 34 2 8:59.85 30:59/M 18 0:54.90 1 33:02.35 21.8mph 33 0:42.45 1 20:46.30 6:55/M 1:04:25.85
2 81 Megan Swan 182 30 1 8:48.85 30:21/M 104 2:11.85 4 43:39.85 16.5mph 58 0:49.50 2 27:50.15 9:17/M 1:23:20.20
3 94 Erin Maloney 251 32 3 9:43.40 33:30/M 115 2:29.70 3 41:13.35 17.5mph 52 0:48.25 3 31:55.70 10:38/M 1:26:10.40
4 119 Mandi Clark 173 33 5 14:07.20 48:41/M 117 2:32.85 2 40:18.50 17.9mph 134 1:50.85 4 34:05.55 11:22/M 1:32:54.95
5 135 Emily Wegner 185 33 4 10:51.20 37:25/M 119 2:35.80 5 49:32.25 14.5mph 46 0:47.00 5 40:30.80 13:30/M 1:44:17.05
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 37 Kelli Taeger 94 36 1 9:37.25 33:10/M 15 0:54.05 2 38:16.30 18.8mph 84 1:01.70 2 23:48.55 7:56/M 1:13:37.85
2 52 Anne Schmidt 186 39 2 10:15.90 35:21/M 79 1:49.35 1 37:34.85 19.2mph 101 1:10.55 6 25:34.60 8:31/M 1:16:25.25
3 57 Aubrey Remmers 326 36 6 13:35.70 46:50/M 25 1:01.20 3 38:59.00 18.5mph 87 1:02.75 1 23:30.70 7:50/M 1:18:09.35
4 70 Mary Ann Henry 235 37 4 11:37.90 40:03/M 83 1:50.50 5 42:02.85 17.1mph 17 0:36.60 5 25:31.95 8:30/M 1:21:39.80
5 71 Tara Mosley 189 37 5 12:00.80 41:23/M 126 2:46.95 4 41:26.90 17.4mph 24 0:37.95 4 25:00.80 8:20/M 1:21:53.40
6 80 Carmen Peterson 312 36 3 10:49.40 37:18/M 108 2:18.30 6 44:56.10 16.0mph 13 0:34.95 3 24:27.35 8:09/M 1:23:06.10
7 126 KARA SULLIVAN 259 38 8 14:21.55 49:29/M 96 2:03.00 7 46:01.75 15.6mph 98 1:09.85 7 34:05.80 11:22/M 1:37:41.95
8 139 Tara Schaub 257 37 7 14:15.35 49:08/M 106 2:16.00 8 56:15.50 12.8mph 133 1:48.25 8 38:01.85 12:40/M 1:52:36.95
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 21 Trista Ulrich 181 40 1 8:35.65 29:36/M 16 0:54.25 1 34:16.60 21.0mph 108 1:13.70 1 24:32.75 8:11/M 1:09:32.95
2 87 Sherrie Dornon 164 42 2 10:05.45 34:46/M 51 1:24.00 2 41:18.75 17.4mph 118 1:24.35 3 30:10.00 10:03/M 1:24:22.55
3 109 Brenda Shawgo 153 41 4 14:07.45 48:41/M 135 3:40.50 4 45:38.35 15.8mph 82 1:01.35 2 24:40.65 8:13/M 1:29:08.30
4 128 susan szalczynski 226 43 3 12:06.85 41:43/M 55 1:25.65 3 43:05.60 16.7mph 94 1:06.65 4 40:07.25 13:22/M 1:37:52.00
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 20 Elizabeth Orthmann 114 45 1 9:07.15 31:26/M 35 1:08.15 1 35:07.00 20.5mph 96 1:07.50 1 22:31.50 7:30/M 1:09:01.30
2 55 Ann Cole 177 48 3 9:45.15 33:37/M 82 1:50.45 4 40:48.20 17.6mph 29 0:41.40 2 24:44.85 8:15/M 1:17:50.05
3 65 Beth Haynes 178 47 2 9:23.50 32:21/M 49 1:23.30 3 39:44.90 18.1mph 70 0:55.55 5 29:27.60 9:49/M 1:20:54.85
4 74 Anita Booker 332 48 4 12:11.90 42:01/M 74 1:44.55 6 42:30.70 16.9mph 9 0:31.85 3 25:27.85 8:29/M 1:22:26.85
5 100 Pam Walden 247 46 5 14:04.10 48:30/M 103 2:11.35 5 41:36.65 17.3mph 119 1:25.25 4 28:20.25 9:27/M 1:27:37.60
6 118 Kathy Ramp 256 46 7 14:56.75 51:30/M 87 1:53.05 2 39:13.90 18.4mph 113 1:20.50 6 34:48.15 11:36/M 1:32:12.35
7 133 Sherrie Woodcock 261 47 6 14:47.50 50:59/M 123 2:41.25 7 47:57.65 15.0mph 105 1:12.40 7 36:34.95 12:11/M 1:43:13.75
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 61 Denise Cooksey 252 59 1 11:03.45 38:06/M 17 0:54.60 1 36:33.55 19.7mph 73 0:56.05 2 29:03.75 9:41/M 1:18:31.40
2 122 Elizabeth Chavez 306 59 2 13:55.15 47:59/M 77 1:47.70 2 49:40.45 14.5mph 48 0:47.50 1 29:00.55 9:40/M 1:35:11.35
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 129 Judy Kemper 253 60 1 14:35.50 50:17/M 88 1:53.45 1 49:10.80 14.6mph 62 0:53.15 1 33:36.05 11:12/M 1:40:08.95
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Jared Milam 102 25 1 6:41.90 23:03/M 2 0:36.40 1 29:05.20 24.8mph 5 0:29.75 1 16:44.05 5:35/M 53:37.30
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Alex Chavez 84 17 2 7:10.20 24:43/M 3 0:37.40 2 33:48.10 21.3mph 27 0:40.90 2 18:43.10 6:14/M 1:00:59.70
2 4 Chad French 110 17 5 7:26.55 25:38/M 36 1:08.85 3 35:26.50 20.3mph 1 0:26.45 1 16:40.10 5:33/M 1:01:08.45
3 6 Jack Klekamp 81 15 3 7:14.75 24:57/M 5 0:42.35 1 32:17.80 22.3mph 22 0:37.20 6 21:46.05 7:15/M 1:02:38.15
4 12 William Seaton 79 17 1 6:30.60 22:25/M 22 0:59.60 5 36:47.05 19.6mph 2 0:28.30 4 20:49.65 6:56/M 1:05:35.20
5 39 Seth Borrowman 262 15 7 10:59.35 37:52/M 69 1:39.40 6 39:42.95 18.1mph 23 0:37.90 5 21:12.20 7:04/M 1:14:11.80
6 44 Michael Schwartz 77 19 4 7:21.35 25:21/M 7 0:43.40 4 36:32.95 19.7mph 11 0:32.45 7 30:02.65 10:01/M 1:15:12.80
7 73 Wesley Richier 335 18 9 14:55.55 51:26/M 120 2:35.85 8 44:38.80 16.1mph 60 0:50.60 3 19:02.90 6:21/M 1:22:03.70
8 91 Derek Newton 244 17 6 10:06.95 34:50/M 47 1:21.60 7 43:03.95 16.7mph 26 0:40.55 8 30:18.75 10:06/M 1:25:31.80
9 132 Beau Woodcock 260 17 8 11:29.70 39:36/M 132 3:05.75 9 51:44.55 13.9mph 104 1:12.20 10 34:43.05 11:34/M 1:42:15.25
10 141 lucas skaggs 241 18 10 15:01.85 51:47/M 130 2:56.30 10 1:14:16.25 9.69mph 128 1:32.90 9 31:15.15 10:25/M 2:05:02.45
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Kyle Supken 113 22 2 8:11.65 28:13/M 66 1:30.80 1 35:27.85 20.3mph 93 1:06.45 1 18:51.55 6:17/M 1:05:08.30
2 59 Nicholas Dargis 98 24 1 7:41.10 26:30/M 113 2:26.65 3 38:13.90 18.8mph 142 3:38.65 2 26:23.30 8:48/M 1:18:23.60
3 67 Petey List 337 21 3 11:12.95 38:37/M 50 1:23.90 4 38:43.35 18.6mph 99 1:09.90 7 28:47.30 9:36/M 1:21:17.40
4 69 Andrew Jarvis 228 22 5 14:16.75 49:12/M 111 2:23.50 2 37:12.80 19.4mph 97 1:09.65 3 26:34.45 8:51/M 1:21:37.15
5 82 Peter Scott 336 23 4 12:46.50 44:01/M 101 2:08.35 5 40:09.60 17.9mph 88 1:02.80 4 27:15.45 9:05/M 1:23:22.70
6 93 Kyle Smalley 239 20 6 14:23.75 49:36/M 124 2:41.55 6 40:39.30 17.7mph 18 0:36.60 5 27:40.05 9:13/M 1:26:01.25
7 116 Jeremy Weber 162 20 7 17:02.35 58:44/M 58 1:26.60 7 42:22.60 17.0mph 125 1:29.70 6 28:09.20 9:23/M 1:30:30.45
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 54 michael brown 160 28 3 9:39.45 33:17/M 37 1:11.25 1 39:15.70 18.3mph 47 0:47.10 2 26:40.05 8:53/M 1:17:33.55
2 85 matt foster 152 29 4 11:39.30 40:10/M 42 1:15.20 3 40:53.25 17.6mph 32 0:42.15 5 29:15.55 9:45/M 1:23:45.45
3 99 Christopher Boggs 255 26 5 13:18.75 45:52/M 133 3:09.80 2 40:43.10 17.7mph 77 0:57.90 4 29:01.65 9:40/M 1:27:11.20
4 101 Michael Miller 78 26 2 8:36.70 29:39/M 129 2:51.10 4 44:05.35 16.3mph 69 0:55.45 6 31:11.70 10:24/M 1:27:40.30
5 111 Andrew Wignall 159 27 6 14:27.60 49:50/M 105 2:13.25 5 44:42.90 16.1mph 72 0:55.90 3 27:15.05 9:05/M 1:29:34.70
6 131 Ryan Skaggs 242 28 1 5:20.90 18:23/M 139 3:54.15 6 1:02:47.05 11.5mph 140 3:26.40 1 25:41.30 8:34/M 1:41:09.80
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 Ryan Davis 80 31 1 7:21.90 25:21/M 4 0:40.65 4 35:12.90 20.5mph 25 0:38.30 1 20:10.15 6:43/M 1:04:03.90
2 13 Jason Hurst 165 30 3 9:09.55 31:33/M 29 1:03.20 3 34:58.70 20.6mph 16 0:36.55 2 20:30.30 6:50/M 1:06:18.30
3 16 Brad Nauman 270 30 5 10:20.10 35:38/M 46 1:19.65 1 31:27.65 22.9mph 45 0:46.60 3 23:17.60 7:46/M 1:07:11.60
4 27 Tim Swanson 97 30 2 7:40.40 26:26/M 26 1:01.30 2 34:28.00 20.9mph 83 1:01.50 6 26:37.85 8:52/M 1:10:49.05
5 63 Justin Stevens 316 30 7 11:06.95 38:17/M 72 1:43.05 5 37:43.25 19.1mph 111 1:17.50 8 28:29.65 9:30/M 1:20:20.40
6 66 Nathan Ramquist 310 31 6 11:05.35 38:13/M 85 1:51.25 9 41:23.00 17.4mph 110 1:16.25 4 25:25.00 8:28/M 1:21:00.85
7 76 Michael Schultz 232 30 4 9:19.55 32:08/M 114 2:28.90 10 41:33.35 17.3mph 37 0:44.15 9 28:31.00 9:30/M 1:22:36.95
8 79 Brett Tucker 327 32 11 15:02.95 51:50/M 39 1:12.65 6 39:27.35 18.3mph 39 0:44.85 5 26:33.80 8:51/M 1:23:01.60
9 102 Heath Hagy 179 30 8 11:11.40 38:34/M 125 2:46.90 11 45:31.70 15.8mph 41 0:45.55 7 27:31.45 9:10/M 1:27:47.00
10 103 Daniel Smallwood 155 34 9 11:24.90 39:19/M 121 2:36.70 7 40:05.25 18.0mph 67 0:54.40 11 32:50.70 10:57/M 1:27:51.95
11 106 Robert Jones 227 34 10 12:04.20 41:37/M 65 1:29.30 8 41:02.15 17.5mph 65 0:53.75 10 32:39.85 10:53/M 1:28:09.25
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 damon mcarthur 82 38 1 7:18.90 25:10/M 1 0:35.10 2 32:43.80 22.0mph 31 0:41.95 1 19:50.70 6:37/M 1:01:10.45
2 10 Preston Jackson 95 38 2 8:38.85 29:46/M 10 0:48.65 1 29:49.30 24.1mph 75 0:57.05 11 24:41.90 8:14/M 1:04:55.75
3 25 Marvin Wagle 166 35 5 10:33.00 36:23/M 38 1:12.60 3 35:22.45 20.4mph 89 1:04.15 4 21:58.30 7:19/M 1:10:10.50
4 33 Scott Thompson 254 38 3 9:51.75 33:58/M 78 1:48.80 5 36:09.95 19.9mph 127 1:31.75 5 22:42.30 7:34/M 1:12:04.55
5 38 Adam Dean 318 36 7 10:49.25 37:18/M 61 1:27.75 8 36:50.00 19.5mph 59 0:50.60 8 23:42.25 7:54/M 1:13:39.85
6 41 Frank Eveland 302 39 8 10:53.50 37:32/M 57 1:26.25 4 35:55.05 20.0mph 35 0:43.15 13 25:30.55 8:30/M 1:14:28.50
7 42 Ben Phillips 258 36 9 11:09.20 38:27/M 59 1:26.85 11 38:54.75 18.5mph 114 1:21.40 3 21:43.75 7:14/M 1:14:35.95
8 43 Ben Evans 309 38 6 10:48.55 37:14/M 94 2:02.30 13 38:54.95 18.5mph 126 1:31.60 2 21:21.60 7:07/M 1:14:39.00
9 48 Richard Kent 188 37 4 9:58.65 34:22/M 60 1:27.10 14 39:44.55 18.1mph 115 1:21.60 7 23:15.20 7:45/M 1:15:47.10
10 49 Charles Dean 305 38 18 14:09.45 48:48/M 30 1:04.10 7 36:48.90 19.6mph 66 0:54.30 6 22:56.45 7:39/M 1:15:53.20
11 53 Shane Tucker 168 35 11 11:40.25 40:14/M 40 1:12.70 10 38:49.60 18.5mph 61 0:51.10 9 24:02.20 8:01/M 1:16:35.85
12 68 matt derry 304 39 17 13:44.15 47:21/M 131 3:02.50 9 38:48.80 18.6mph 85 1:01.70 12 24:57.75 8:19/M 1:21:34.90
13 75 Ryan Beasley 176 38 14 13:09.95 45:21/M 100 2:07.45 12 38:54.80 18.5mph 136 1:53.60 14 26:24.50 8:48/M 1:22:30.30
14 78 Will Kenney 180 38 12 11:45.35 40:31/M 80 1:49.55 6 36:13.40 19.9mph 122 1:26.80 19 31:39.65 10:33/M 1:22:54.75
15 88 Pete Colgan 301 35 13 12:11.90 42:01/M 95 2:02.50 17 41:32.35 17.3mph 109 1:15.65 15 27:36.65 9:12/M 1:24:39.05
16 97 Jeff Seaton 90 37 10 11:09.70 38:27/M 33 1:04.55 18 41:55.80 17.2mph 130 1:37.15 18 31:17.10 10:26/M 1:27:04.30
17 110 Jeremy L. Wright 328 39 15 13:23.35 46:09/M 140 4:02.80 16 41:14.75 17.5mph 135 1:53.25 17 28:51.30 9:37/M 1:29:25.45
18 112 Carl Baker-Christophel 174 37 20 19:33.10 67:25/M 109 2:18.60 19 42:45.40 16.8mph 8 0:31.45 10 24:31.15 8:10/M 1:29:39.70
19 115 Shawn Franklin 334 39 16 13:42.55 47:14/M 136 3:40.75 20 43:01.45 16.7mph 116 1:22.15 16 28:19.10 9:26/M 1:30:06.00
20 127 Michael Clark 329 39 19 16:04.30 55:24/M 14 0:51.10 15 39:44.60 18.1mph 50 0:47.95 20 40:20.10 13:27/M 1:37:48.05
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 Joe Arnold 268 44 4 10:09.00 35:00/M 71 1:42.95 1 32:27.95 22.2mph 81 1:01.20 1 21:29.25 7:10/M 1:06:50.35
2 19 Mark Episcopo 83 40 3 9:39.70 33:17/M 56 1:26.00 4 33:34.55 21.4mph 57 0:49.10 3 23:23.15 7:48/M 1:08:52.50
3 22 Jeremy Oepping 320 41 2 9:35.05 33:03/M 28 1:03.15 3 33:33.60 21.5mph 36 0:44.00 5 24:39.40 8:13/M 1:09:35.20
4 32 Doug Williams 234 42 5 10:38.05 36:40/M 102 2:08.55 6 34:54.50 20.6mph 4 0:29.50 4 23:42.10 7:54/M 1:11:52.70
5 35 Rob Remmers 325 42 9 14:05.70 48:34/M 6 0:42.90 2 33:18.60 21.6mph 90 1:04.25 2 23:07.55 7:42/M 1:12:19.00
6 45 Winston Stoller 167 41 1 9:06.45 31:23/M 48 1:22.75 7 36:39.30 19.6mph 14 0:35.60 7 27:36.85 9:12/M 1:15:20.95
7 47 Stephen Tady 249 40 7 11:55.15 41:06/M 41 1:14.05 5 34:19.75 21.0mph 20 0:37.05 8 27:40.20 9:13/M 1:15:46.20
8 56 Parrish Brown 171 44 6 11:24.75 39:19/M 31 1:04.20 9 36:59.55 19.5mph 117 1:22.35 6 27:00.80 9:00/M 1:17:51.65
9 117 Timothy Clark 172 43 10 14:10.35 48:51/M 122 2:37.90 8 36:49.45 19.6mph 129 1:36.30 10 35:24.00 11:48/M 1:30:38.00
10 121 Josh Edwards 321 40 8 13:29.15 46:30/M 63 1:28.95 10 47:11.90 15.3mph 112 1:18.35 9 31:37.70 10:32/M 1:35:06.05
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 30 Douglas Fruendt 88 47 1 9:19.05 32:08/M 34 1:07.10 1 34:53.40 20.6mph 40 0:45.45 2 25:31.80 8:30/M 1:11:36.80
2 46 Chris Reitz 237 46 2 9:53.80 34:05/M 52 1:24.20 2 35:56.25 20.0mph 78 0:58.40 3 27:09.30 9:03/M 1:15:21.95
3 60 Christopher Siders 311 46 4 12:30.45 43:06/M 76 1:47.65 4 37:13.95 19.3mph 137 1:54.60 1 25:02.95 8:21/M 1:18:29.60
4 95 Carl Muller 238 47 6 19:16.05 66:26/M 107 2:16.80 3 36:31.30 19.7mph 12 0:33.20 4 27:35.75 9:12/M 1:26:13.10
5 114 Steve Booker 333 47 5 12:53.40 44:26/M 68 1:39.25 5 40:48.90 17.6mph 121 1:26.25 5 33:15.95 11:05/M 1:30:03.75
6 124 Robert Stachniak 314 46 3 11:04.90 38:10/M 141 4:09.95 6 45:13.45 15.9mph 138 2:03.10 6 33:33.95 11:11/M 1:36:05.35
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 John Grice 101 53 1 7:24.35 25:31/M 8 0:45.15 1 30:11.55 23.9mph 21 0:37.20 1 19:02.90 6:21/M 58:01.15
2 15 CAREY WEAVER 89 53 2 8:32.60 29:26/M 9 0:46.75 2 32:00.95 22.5mph 49 0:47.85 5 24:57.60 8:19/M 1:07:05.75
3 17 Larry Grenvik 170 50 3 8:56.25 30:48/M 12 0:50.65 4 33:55.95 21.2mph 63 0:53.35 3 23:42.40 7:54/M 1:08:18.60
4 18 Kevin Trantina 103 53 4 9:11.45 31:40/M 24 1:00.95 3 33:51.10 21.3mph 64 0:53.75 2 23:41.25 7:54/M 1:08:38.50
5 34 Les Usiak 111 50 5 9:35.50 33:03/M 11 0:50.10 5 36:24.10 19.8mph 91 1:06.10 4 24:20.85 8:07/M 1:12:16.65
6 77 Michael Contratto 230 53 7 12:16.05 42:18/M 45 1:18.80 6 38:42.65 18.6mph 80 0:59.55 6 29:35.55 9:52/M 1:22:52.60
7 105 Dana McNeil 269 51 6 11:35.60 39:57/M 73 1:44.10 7 39:16.90 18.3mph 103 1:11.95 7 34:10.40 11:23/M 1:27:58.95
8 136 Terry Cole 324 50 8 13:24.55 46:12/M 118 2:35.70 8 48:51.00 14.7mph 51 0:48.20 8 38:45.20 12:55/M 1:44:24.65
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 23 John Watson 169 55 4 10:34.45 36:26/M 27 1:03.05 5 36:38.30 19.7mph 86 1:02.10 1 20:42.40 6:54/M 1:10:00.30
2 28 Ron Greene 187 59 5 10:46.65 37:08/M 23 1:00.70 3 35:17.35 20.4mph 71 0:55.75 2 22:54.90 7:38/M 1:10:55.35
3 31 Curt Bennett 184 56 3 9:31.95 32:49/M 21 0:57.15 6 36:52.75 19.5mph 68 0:54.50 3 23:24.00 7:48/M 1:11:40.35
4 36 Bruce Sutter 115 55 2 9:26.15 32:32/M 67 1:34.40 1 35:07.85 20.5mph 92 1:06.25 6 26:17.65 8:46/M 1:13:32.30
5 40 Matt Vogel 112 57 1 8:38.35 29:46/M 32 1:04.30 7 38:20.15 18.8mph 55 0:48.95 4 25:24.95 8:28/M 1:14:16.70
6 50 robert foster 151 55 7 11:29.40 39:36/M 64 1:29.10 4 36:06.90 19.9mph 100 1:10.25 5 25:46.85 8:35/M 1:16:02.50
7 62 michael morehead 240 58 8 12:18.85 42:25/M 54 1:24.85 2 35:12.10 20.5mph 120 1:26.05 7 29:25.15 9:48/M 1:19:47.00
8 125 doug simper 303 59 6 11:15.25 38:48/M 91 2:00.25 8 46:28.75 15.5mph 30 0:41.70 8 35:50.95 11:57/M 1:36:16.90
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 26 Rich Giebelhausen 161 63 1 9:19.60 32:08/M 53 1:24.45 1 33:38.40 21.4mph 95 1:07.25 1 25:17.60 8:26/M 1:10:47.30
2 83 Ed Zaborac 322 64 3 13:52.15 47:49/M 90 1:58.55 2 40:01.55 18.0mph 74 0:56.75 2 26:43.95 8:54/M 1:23:32.95
3 138 Jay Osborne 93 63 2 11:35.35 39:57/M 142 4:28.15 3 48:50.25 14.7mph 106 1:12.45 3 45:33.10 15:11/M 1:51:39.30
 
Top

Male 65 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 86 Walter Ruppman 154 69 2 12:04.80 41:37/M 89 1:56.10 1 39:19.45 18.3mph 131 1:37.35 1 29:10.70 9:43/M 1:24:08.40
2 104 Dennis Palmer 191 66 1 11:09.20 38:27/M 75 1:46.15 3 42:18.55 17.0mph 132 1:42.45 2 31:01.15 10:20/M 1:27:57.50
3 123 Robert Prochazka 233 74 3 14:53.65 51:19/M 93 2:01.75 2 41:32.40 17.3mph 10 0:32.05 3 36:21.60 12:07/M 1:35:21.45
4 140 Richard Foster 248 79 4 15:42.65 54:08/M 138 3:46.00 4 45:07.30 16.0mph 139 2:44.45 4 49:03.25 16:21/M 1:56:23.65
5 142 Lou McMurray 323 81 5 33:32.35 **:38/M 137 3:40.90 5 51:35.40 14.0mph 141 3:31.55 5 51:49.10 17:16/M 2:24:09.30
 

Clydesdale/Athena

Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 David Triphan 319 46 2 10:33.65 36:23/M 1 1:38.40 2 36:27.90 19.8mph 1 1:07.75 2 25:23.35 8:28/M 1:15:11.05
2 2 Bill Harrmann 331 49 3 11:54.30 41:02/M 2 3:41.75 3 38:26.55 18.7mph 2 1:34.60 3 30:28.90 10:09/M 1:26:06.10
 

Clydesdale 2

Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Kevin OBrien 87 46 4 8:33.40 29:29/M 1 0:59.30 4 36:48.65 19.6mph 1 1:18.00 4 30:18.70 10:06/M 1:17:58.05
2 2 Joe Kinkade 192 46 5 8:59.05 30:59/M 2 2:02.90 5 38:39.70 18.6mph 2 1:28.70 5 35:14.00 11:45/M 1:26:24.35
3 3 Keith Grant 313 45 6 12:40.80 43:41/M 3 2:23.90 6 51:14.75 14.1mph 3 1:39.95 6 38:47.50 12:56/M 1:46:46.90
 

Team

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Laura Gharst 267 40 3 13:02.25 44:57/M 3 0:29.35 1 35:45.40 20.1mph 4 0:24.80 2 22:59.20 7:40/M 1:12:41.00
2 3 Mariah Moore 183 15 2 11:44.95 40:28/M 2 0:28.55 3 42:07.25 17.1mph 3 0:23.40 1 22:36.80 7:32/M 1:17:20.95
3 5 Karen Dvorsky 264 52 1 10:23.40 35:48/M 4 0:30.40 2 41:14.75 17.5mph 5 0:27.35 3 29:42.30 9:54/M 1:22:18.20
 
Top

Mixed 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Rachel Stufflebeam 265 32 1 11:22.95 39:12/M 6 0:45.40 1 47:46.70 15.1mph 6 0:38.10 1 31:52.35 10:37/M 1:32:25.50
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Shannon Pritchard 109 43 1 7:41.95 26:30/M 1 0:24.80 1 31:39.95 22.7mph 1 0:20.10 2 20:24.60 6:48/M 1:00:31.40
2 4 Jake Green 263 26 2 12:36.05 43:27/M 5 0:43.95 2 46:22.35 15.5mph 2 0:21.30 1 17:27.50 5:49/M 1:17:31.15
 

Mixed Team

Top

Mixed 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Emily Dvorsky 104 19 3 7:52.60 27:08/M 4 0:37.40 3 35:22.65 20.4mph 6 0:25.25 1 19:00.55 6:20/M 1:03:18.45
2 2 Alaina Potts 105 15 1 6:47.35 23:23/M 1 0:20.65 6 38:46.45 18.6mph 3 0:20.90 3 20:06.25 6:42/M 1:06:21.60
3 3 Cassie Taraboletti 108 29 2 7:26.50 25:38/M 3 0:29.80 1 33:09.50 21.7mph 2 0:20.15 7 25:29.35 8:30/M 1:06:55.30
4 4 Billie McKenzie 106 32 6 12:02.30 41:30/M 2 0:28.60 2 35:05.60 20.5mph 1 0:17.45 2 19:56.25 6:39/M 1:07:50.20
5 5 Laura Bertsch 107 31 4 10:39.25 36:43/M 6 0:46.50 4 36:45.75 19.6mph 4 0:22.45 4 21:01.30 7:00/M 1:09:35.25
 
Top

Mixed 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Fred Romane 266 49 5 11:20.45 39:05/M 5 0:39.65 5 38:09.05 18.9mph 5 0:24.70 6 23:33.65 7:51/M 1:14:07.50
2 7 Jacob Isom 27 15 7 22:24.25 77:14/M 7 0:57.75 7 1:00:20.70 11.9mph 7 0:38.75 5 22:10.70 7:23/M 1:46:32.15
 

Youth Open

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Andrea Mehrkens 51 13 1 3:23.90 8 1:45.70 1 21:44.95 12.4mph 10 0:35.70 1 11:08.85 11:08/M 38:39.10
 
Top

Female 9 to 10

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Hadley Dornon 45 10 1 4:17.85 2 1:27.40 1 20:22.35 13.3mph 15 0:48.80 1 12:52.10 12:52/M 39:48.50
2 18 Rachel Elliott 60 10 2 4:50.60 16 2:35.10 3 27:54.55 9.68mph 16 0:51.00 2 13:35.40 13:35/M 49:46.65
3 23 Prairie Moushon 50 10 4 7:29.05 25 3:56.65 2 27:00.40 10.0mph 22 1:00.00 3 15:11.90 15:11/M 54:38.00
4 25 Zoe Roberts 41 10 3 4:55.60 15 2:31.75 4 35:06.40 7.69mph 21 0:56.80 4 23:27.40 23:27/M 1:06:57.95
 
Top

Female 11 to 12

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 12 Kaylee Trego 52 12 1 3:58.00 7 1:43.05 1 21:28.90 12.6mph 19 0:53.65 1 14:13.95 14:13/M 42:17.55
2 21 Clarise Booker 38 12 2 5:12.20 19 3:00.10 2 26:18.55 10.3mph 20 0:55.80 2 15:13.25 15:13/M 50:39.90
 
Top

Female 13 to 14

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 22 Aurora Moushon 49 13 1 5:19.30 18 2:44.15 1 24:39.25 11.0mph 23 1:14.00 1 19:31.85 19:31/M 53:28.55
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Jake Johnson 62 14 1 2:34.80 3 1:32.20 1 15:45.05 17.1mph 1 0:22.50 1 7:47.80 7:47/M 28:02.35
 
Top

Male 8 and under

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 Marcus Lee 66 8 2 6:04.85 17 2:43.75 1 23:03.60 11.7mph 18 0:52.50 1 10:45.20 10:45/M 43:29.90
2 16 Zack Johnson 61 8 1 4:14.25 12 2:08.20 2 28:24.15 9.51mph 3 0:28.95 2 11:26.75 11:26/M 46:42.30
 
Top

Male 9 to 10

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Nathaniel Clark 53 9 4 4:44.95 5 1:34.50 1 20:55.55 12.9mph 7 0:33.55 1 9:00.90 9:00/M 36:49.45
2 11 Sumner Roberts 40 10 5 5:07.95 20 3:00.25 2 21:13.35 12.7mph 6 0:32.60 4 10:57.45 10:57/M 40:51.60
3 15 Brody Seaton 43 10 1 4:10.35 21 3:00.85 5 28:42.95 9.41mph 24 1:24.65 3 9:23.35 9:23/M 46:42.15
4 17 Keaton Porch 44 10 2 4:19.45 14 2:25.50 6 33:02.55 8.17mph 14 0:46.25 2 9:10.35 9:10/M 49:44.10
5 19 Nathan Booker 39 9 6 5:16.10 22 3:22.90 4 26:42.55 10.1mph 12 0:41.70 5 14:06.70 14:06/M 50:09.95
6 20 Nate Faivre 65 10 7 6:13.75 13 2:22.65 3 25:36.00 10.5mph 17 0:52.30 6 15:11.10 15:11/M 50:15.80
7 24 Ben Seaton 42 9 3 4:31.00 23 3:26.30 7 33:37.85 8.03mph 25 1:31.90 7 15:40.30 15:40/M 58:47.35
 
Top

Male 11 to 12

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Ethan Gharst 46 12 2 3:24.70 1 0:46.20 1 15:50.45 17.1mph 2 0:24.65 1 8:40.45 8:40/M 29:06.45
2 4 Nick Johnson 63 12 1 3:03.65 6 1:38.15 4 20:11.70 13.4mph 4 0:29.10 2 9:21.50 9:21/M 34:44.10
3 5 Trace Dornon 37 12 4 4:06.15 11 1:48.55 2 18:11.10 14.8mph 13 0:45.90 6 11:19.35 11:19/M 36:11.05
4 7 Matthew Borrowman 54 12 3 4:02.50 10 1:48.05 3 19:18.50 14.0mph 8 0:34.25 5 11:07.75 11:07/M 36:51.05
5 8 Harley Kent 64 11 5 4:16.50 9 1:47.15 5 20:37.40 13.1mph 11 0:38.40 3 10:06.35 10:06/M 37:25.80
6 14 John Peterson 48 11 6 5:00.05 24 3:27.80 6 24:03.55 11.2mph 9 0:35.00 4 10:31.25 10:31/M 43:37.65
 
Top

Male 13 to 14

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Collin OBrien 47 14 1 2:28.25 4 1:32.80 1 18:42.40 14.4mph 5 0:30.55 1 10:18.25 10:18/M 33:32.25
 

Youth Male/Female Team

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Joelle Roberts 57 7 2 4:04.00 2 0:30.90 2 24:38.25 11.0mph 5 0:31.35 1 9:36.15 9:36/M 39:20.65
2 3 abbie eveland 59 12 1 3:18.55 4 0:42.60 1 24:16.20 11.1mph 3 0:25.75 2 10:55.10 10:55/M 39:38.20
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Damon Hulick 58 12 3 4:22.45 1 0:30.70 1 15:04.40 17.9mph 2 0:20.85 1 7:52.25 7:52/M 28:10.65
2 4 Briar Hilsabeck 56 11 2 4:12.90 3 0:41.45 2 25:30.25 10.6mph 4 0:26.70 3 10:45.60 10:45/M 41:36.90
3 5 Sloan Shawgo 55 11 1 3:00.85 5 1:00.55 3 38:53.10 6.94mph 1 0:16.45 2 9:36.15 9:36/M 52:47.10
 

Duathlon

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 9 Lora Deckert 1 40 1 22:06.50 7:22/M 10 0:49.90 1 46:49.40 15.4mph 5 0:39.70 1 21:58.85 7:19/M 1:32:24.35
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 Becky Essex 16 29 1 25:21.10 8:27/M 20 1:07.30 1 42:09.70 17.1mph 18 0:59.55 3 31:41.30 10:34/M 1:41:18.95
2 18 Hillary Barrett 5 28 2 26:54.60 8:58/M 26 1:26.15 2 43:43.30 16.5mph 27 1:17.70 2 30:00.55 10:00/M 1:43:22.30
3 24 Crystal Moulton 23 26 3 27:00.25 9:00/M 25 1:18.85 3 53:01.50 13.6mph 16 0:56.15 1 29:37.75 9:52/M 1:51:54.50
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 20 Andrea Steliga-Phillips 7 34 1 27:15.80 9:05/M 14 0:59.75 1 45:52.35 15.7mph 8 0:40.85 2 31:34.45 10:31/M 1:46:23.20
2 26 Jennifer Daniel-Price 22 34 2 27:44.25 9:15/M 18 1:03.90 2 51:36.15 14.0mph 19 0:59.75 1 31:22.50 10:27/M 1:52:46.55
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 25 Lori Porch 14 38 1 26:49.45 8:56/M 22 1:14.60 1 52:44.45 13.7mph 12 0:51.20 1 31:03.70 10:21/M 1:52:43.40
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 34 Robynn McGann 18 41 1 34:58.85 11:39/M 35 5:16.55 1 1:11:16.70 10.1mph 34 2:20.20 1 47:15.20 15:45/M 2:41:07.50
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Deanna Meyers 8 46 2 30:09.05 10:03/M 29 1:44.30 2 51:55.35 13.9mph 17 0:57.85 1 31:28.25 10:29/M 1:56:14.80
2 30 Sandy Isom 28 48 1 29:17.65 9:46/M 34 2:52.90 1 45:05.20 16.0mph 35 3:14.60 2 36:27.10 12:09/M 1:56:57.45
3 32 Sheila Barttell 30 46 3 31:35.55 10:32/M 24 1:16.30 3 56:57.40 12.6mph 31 1:51.60 3 36:30.80 12:10/M 2:08:11.65
4 35 Sherri Ernst 19 45 4 38:23.40 12:48/M 32 1:54.50 4 1:11:16.60 10.1mph 30 1:50.75 4 48:56.85 16:19/M 2:42:22.10
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Julie Dawson 29 51 1 24:50.55 8:17/M 19 1:04.50 1 40:54.75 17.6mph 20 0:59.80 1 26:01.10 8:40/M 1:33:50.70
2 31 Cindy Roberts 11 51 3 30:41.35 10:14/M 17 1:03.15 2 52:26.10 13.7mph 24 1:09.40 3 42:47.45 14:16/M 2:08:07.45
3 33 Dee Mertens 32 50 2 29:39.65 9:53/M 12 0:51.40 3 1:02:43.55 11.5mph 14 0:52.45 2 41:04.10 13:41/M 2:15:11.15
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 17 Kathy John 2 56 1 26:20.30 8:47/M 11 0:50.55 1 45:16.10 15.9mph 13 0:52.10 1 29:09.80 9:43/M 1:42:28.85
2 23 Nan Strandberg 15 59 2 29:25.75 9:48/M 4 0:42.30 2 46:51.55 15.4mph 2 0:28.90 2 34:05.15 11:22/M 1:51:33.65
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 trevor Orthmann 33 43 1 17:58.10 5:59/M 8 0:46.80 1 32:12.85 22.4mph 7 0:40.65 1 20:13.50 6:44/M 1:11:51.90
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Carl Fisher 6 19 1 21:56.10 7:19/M 1 0:35.50 1 39:44.90 18.1mph 1 0:26.55 1 22:13.10 7:24/M 1:24:56.15
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Cory Shoopman 35 22 1 16:45.40 5:35/M 23 1:15.95 1 35:06.20 20.5mph 28 1:24.70 1 17:43.65 5:54/M 1:12:15.90
2 28 Aaron Stott 21 20 2 27:38.30 9:13/M 7 0:43.85 2 44:39.00 16.1mph 22 1:03.00 2 40:40.60 13:33/M 1:54:44.75
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 Matt Essex 17 29 1 23:13.40 7:44/M 33 1:56.75 1 46:46.25 15.4mph 23 1:03.50 1 31:47.95 10:36/M 1:44:47.85
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 15 Jud Swan 31 33 1 22:46.85 7:35/M 31 1:53.00 1 46:14.00 15.6mph 29 1:34.30 1 29:08.55 9:43/M 1:41:36.70
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 22 Jason Pollitt 24 39 1 25:37.65 8:32/M 30 1:50.25 1 46:53.85 15.4mph 33 2:05.05 1 33:26.50 11:09/M 1:49:53.30
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Brian Pahlmann 4 41 1 20:15.00 6:45/M 2 0:41.40 1 33:53.60 21.2mph 6 0:40.20 1 20:47.35 6:56/M 1:16:17.55
2 6 Lan Eberle 34 42 2 20:31.15 6:50/M 9 0:47.15 2 39:20.80 18.3mph 9 0:44.50 2 24:12.10 8:04/M 1:25:35.70
3 12 phil march 12 41 3 22:45.85 7:35/M 13 0:57.55 3 42:57.95 16.8mph 10 0:48.65 3 27:16.75 9:05/M 1:34:46.75
4 16 Ron Snarski 9 40 4 26:52.85 8:57/M 15 0:59.95 4 44:22.90 16.2mph 11 0:49.90 4 29:17.45 9:46/M 1:42:23.05
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Steve Ramp 20 49 1 21:04.75 7:01/M 28 1:31.25 1 33:46.15 21.3mph 21 1:01.25 1 23:43.50 7:54/M 1:21:06.90
2 7 John Rakestraw 13 45 2 21:17.00 7:06/M 6 0:43.80 2 39:29.70 18.2mph 15 0:54.35 2 24:07.85 8:02/M 1:26:32.70
3 10 Joseph Stoehr 10 45 3 22:25.60 7:28/M 3 0:41.40 3 43:42.00 16.5mph 4 0:36.45 3 26:07.10 8:42/M 1:33:32.55
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 8 Kevin Carrigan 25 56 1 23:50.15 7:57/M 5 0:42.60 1 40:35.85 17.7mph 3 0:33.65 1 23:37.20 7:52/M 1:29:19.45
2 13 Michael Galletti 26 59 3 25:51.70 8:37/M 21 1:13.95 2 41:35.20 17.3mph 26 1:15.20 3 29:58.65 9:59/M 1:39:54.70
3 21 marty dunne 36 56 2 24:56.45 8:19/M 16 1:00.45 3 51:41.95 13.9mph 25 1:13.65 2 28:54.70 9:38/M 1:47:47.20
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Run ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Rate Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 27 Gary Baker 3 62 1 28:44.10 9:35/M 27 1:26.65 1 49:51.95 14.4mph 32 1:58.05 1 31:43.55 10:34/M 1:53:44.30