Lakeland Bi-Tri Classic Triathlon

Age Group Results

August 03, 2013


Results by Championchip 24/7


Triathlon Men: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Triathlon Women: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64
TRI Male Team Men: 0-99
TRI Female Team Women: 0-99
TRI Mixed Team 0-99
Duathlon Men: Top Finishers 25-29 40-44 50-54 55-59
Duathlon Women: Top Finishers 40-44 50-54 55-59 60-64
Duathlon Male Team Men:
Duathlon Female Team Women:
Duathlon Mixed Team
Clydesdale/Athena Men: 0-99
Clydesdale/Athena Women: 0-99

Triathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 19 Joanne Woodard 89 43 1 7:50.6 2.14 8 0:48.8 1 36:49.5 19.6mph 24 0:45.0 1 22:56.3 7:39/M 1:09:10.4
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 30 Heather Brooks 78 18 2 7:26.6 2.26 18 1:00.0 1 41:05.8 17.5mph 45 0:59.4 2 24:03.4 8:01/M 1:14:35.2
2 33 Taylor Hoerr 76 18 1 7:13.6 2.33 44 1:35.4 2 42:05.9 17.1mph 6 0:27.9 1 23:52.7 7:57/M 1:15:15.6
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 35 Sarah Kelch 104 27 1 9:38.1 1.74 33 1:24.8 1 39:44.4 18.1mph 1 0:20.4 1 24:38.8 8:13/M 1:15:46.6
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 27 Maggie Wettstein 105 32 1 8:51.4 1.90 12 0:55.4 1 38:15.1 18.8mph 32 0:49.8 2 23:39.3 7:53/M 1:12:31.1
2 44 Cassie Schockcassies 231 33 4 10:13.7 1.64 47 1:40.4 2 42:03.1 17.1mph 43 0:59.2 1 23:09.0 7:43/M 1:18:05.5
3 55 Teri March 151 30 3 10:09.1 1.66 29 1:23.0 3 46:09.2 15.6mph 22 0:42.9 3 25:06.5 8:22/M 1:23:30.8
4 63 Johanna James-Heinz 163 34 2 9:59.5 1.68 50 1:43.5 4 47:37.6 15.1mph 23 0:45.0 4 26:29.4 8:50/M 1:26:35.1
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 24 Cara Sweet 93 36 1 8:47.8 1.91 6 0:48.0 1 38:24.6 18.8mph 36 0:52.0 1 22:55.6 7:38/M 1:11:48.2
2 62 Meghan James 162 37 3 11:13.6 1.50 60 1:57.8 5 46:17.5 15.6mph 26 0:45.2 2 26:10.9 8:43/M 1:26:25.2
3 64 Sarah Elswick 315 39 4 12:27.4 1.35 77 3:07.6 3 43:35.0 16.5mph 71 1:22.8 4 28:16.6 9:25/M 1:28:49.6
4 68 Andrea Phillips 307 35 7 15:53.4 1.06 52 1:44.0 2 43:02.7 16.7mph 66 1:18.5 3 28:03.3 9:21/M 1:30:02.0
5 74 Barbara Serven 230 39 2 10:06.7 1.66 71 2:40.6 6 46:59.0 15.3mph 81 1:54.5 5 30:58.1 10:19/M 1:32:39.0
6 76 Stephanie Yocum 303 39 5 12:49.7 1.31 59 1:57.7 4 45:36.4 15.8mph 44 0:59.3 6 33:33.6 11:11/M 1:34:56.7
7 82 Tara Schaub 245 38 6 14:34.3 1.15 79 3:29.8 7 58:49.7 12.2mph 37 0:53.1 7 36:03.1 12:01/M 1:53:50.1
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 32 Lora Deckert 243 41 1 10:50.3 1.55 62 2:01.6 2 40:08.7 17.9mph 4 0:27.0 1 21:44.4 7:15/M 1:15:12.2
2 65 Susan Szalczynski 229 44 3 11:30.6 1.46 45 1:37.9 1 39:57.5 18.0mph 58 1:10.9 3 34:53.7 11:38/M 1:29:10.7
3 75 Nancy Day 228 42 2 10:56.0 1.54 81 3:49.4 3 46:18.6 15.6mph 49 1:04.1 2 30:33.5 10:11/M 1:32:41.7
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 56 Crystal Kyle 168 49 1 12:19.0 1.36 36 1:28.4 1 44:42.4 16.1mph 31 0:48.9 1 24:40.7 8:13/M 1:23:59.4
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 73 Marysue Baker 232 54 2 13:09.6 1.28 65 2:11.7 1 46:54.9 15.4mph 79 1:45.4 2 28:32.6 9:31/M 1:32:34.2
2 80 Janet Look 309 50 1 13:08.9 1.28 80 3:44.9 2 52:33.7 13.7mph 28 0:45.8 1 28:29.0 9:30/M 1:38:42.4
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 69 Elizabeth Chavez 241 60 1 13:31.1 1.24 57 1:55.6 1 47:44.7 15.1mph 17 0:39.5 1 26:18.1 8:46/M 1:30:09.1
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Troy Walcott 86 42 1 6:33.2 2.56 5 0:44.8 1 32:19.1 22.3mph 10 0:32.8 1 18:30.4 6:10/M 58:40.4
 
Top

Male 19 and under

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 Scott Woodard 88 18 5 7:49.9 2.15 13 0:57.4 2 35:03.3 20.5mph 2 0:22.0 1 16:01.7 5:20/M 1:00:14.5
2 4 Alex Chavez 87 18 4 7:22.4 2.28 1 0:37.2 1 33:37.6 21.4mph 40 0:56.6 2 18:16.3 6:05/M 1:00:50.1
3 9 Jakob Pettit 103 13 2 6:46.2 2.48 17 0:59.1 3 36:23.1 19.8mph 3 0:22.5 3 20:21.8 6:47/M 1:04:52.8
4 37 Austin Fischbach 85 15 1 6:07.2 2.75 20 1:02.9 4 39:01.3 18.5mph 52 1:05.2 6 28:46.6 9:35/M 1:16:03.4
5 40 John Sandman 302 18 6 10:47.8 1.56 78 3:28.3 5 39:45.2 18.1mph 29 0:46.9 4 22:21.0 7:27/M 1:17:09.4
6 41 Jake Johnson 95 15 3 6:54.4 2.43 27 1:14.6 6 43:25.2 16.6mph 15 0:37.8 5 24:59.7 8:20/M 1:17:11.8
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 36 Joe Taylor 102 23 1 8:49.1 1.91 53 1:45.5 2 41:34.0 17.3mph 16 0:38.1 1 23:11.8 7:44/M 1:15:58.6
2 39 Andrew Cain 246 22 2 11:06.0 1.51 40 1:31.8 1 38:35.0 18.7mph 68 1:20.2 2 23:58.4 7:59/M 1:16:31.5
3 70 Jeremy Weber 161 21 3 16:32.6 1.02 23 1:06.1 3 44:13.7 16.3mph 75 1:33.2 3 26:55.5 8:58/M 1:30:21.2
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 14 Michael Brown 83 29 1 8:53.9 1.89 24 1:07.2 1 35:15.4 20.4mph 14 0:37.3 2 21:58.0 7:19/M 1:07:51.9
2 16 Mike Cralik 247 28 3 11:40.0 1.44 49 1:43.1 2 35:59.8 20.0mph 42 0:59.1 1 17:51.7 5:57/M 1:08:13.8
3 42 Joel Shoffstall 96 28 2 9:02.4 1.86 39 1:30.6 3 39:12.9 18.4mph 39 0:55.6 3 26:37.0 8:52/M 1:17:18.7
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Ryan Davis 94 32 1 7:23.0 2.28 4 0:44.2 2 34:44.9 20.7mph 12 0:35.3 1 20:05.7 6:42/M 1:03:33.3
2 8 Bradley Nauman 92 31 5 10:09.9 1.66 15 0:58.1 1 30:45.0 23.4mph 18 0:39.7 2 21:46.4 7:15/M 1:04:19.2
3 17 Jason Hurst 101 31 4 8:57.7 1.88 32 1:24.2 4 35:12.3 20.5mph 5 0:27.5 3 22:21.3 7:27/M 1:08:23.0
4 20 Tim Swanson 82 31 2 7:25.8 2.27 11 0:53.7 3 35:07.4 20.5mph 50 1:04.6 5 25:05.1 8:22/M 1:09:36.8
5 31 Michael Schultz 80 31 3 8:55.6 1.88 42 1:34.8 5 37:02.7 19.4mph 73 1:26.6 6 25:38.1 8:33/M 1:14:37.9
6 48 Brian Uerkwitz 304 33 7 12:41.3 1.32 55 1:48.6 6 39:12.6 18.4mph 56 1:10.7 4 23:56.7 7:59/M 1:18:50.0
7 79 Jason Shea 305 34 8 17:24.1 0.97 76 2:52.6 7 41:49.5 17.2mph 72 1:23.0 7 32:30.2 10:50/M 1:35:59.5
DNF DNF Justin Stevens 172 31 6 10:32.1 1.59 21 1:03.1              
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Michael Markley 99 39 1 7:54.8 2.13 3 0:41.4 1 30:29.2 23.6mph 8 0:32.2 2 19:07.0 6:22/M 58:44.7
2 5 Jon Goettler 81 37 2 8:49.8 1.91 19 1:00.8 2 33:12.5 21.7mph 48 1:03.9 1 18:41.6 6:14/M 1:02:48.7
3 12 Brandon Schockbrandons 153 37 4 9:02.5 1.86 34 1:25.4 3 33:56.0 21.2mph 64 1:14.0 7 21:12.1 7:04/M 1:06:50.1
4 21 Marvin Wagle 154 36 5 10:00.5 1.68 31 1:23.9 4 35:17.5 20.4mph 13 0:35.6 8 22:45.9 7:35/M 1:10:03.5
5 23 Tony Rancatore 79 36 3 8:58.9 1.87 22 1:04.0 7 38:55.5 18.5mph 80 1:46.0 5 20:54.8 6:58/M 1:11:39.3
6 25 Ben Evans 308 39 6 10:10.9 1.65 63 2:07.2 6 38:35.5 18.7mph 27 0:45.7 3 20:11.5 6:44/M 1:11:50.9
7 29 Rick Kent 248 38 7 10:15.6 1.64 41 1:33.8 9 39:51.1 18.1mph 63 1:13.7 6 20:59.9 7:00/M 1:13:54.2
8 38 Ben Phillips 239 37 9 12:12.1 1.38 46 1:40.1 10 40:16.0 17.9mph 67 1:19.1 4 20:45.8 6:55/M 1:16:13.2
9 47 Eric Rogers 160 35 11 14:10.8 1.19 25 1:11.5 5 37:10.2 19.4mph 74 1:28.3 9 24:46.0 8:15/M 1:18:46.9
10 53 Daniel Smallwood 159 35 8 11:37.3 1.45 38 1:29.8 8 39:50.0 18.1mph 59 1:12.2 10 27:49.8 9:16/M 1:21:59.1
11 57 Robert Jones 156 35 10 12:20.2 1.36 28 1:20.8 11 40:20.3 17.9mph 69 1:21.4 11 28:46.4 9:35/M 1:24:09.1
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 7 Thomas Fischbach 84 44 1 8:08.6 2.07 7 0:48.5 1 33:00.2 21.8mph 11 0:34.4 1 21:39.2 7:13/M 1:04:11.1
2 13 Jeremy Oepping 242 42 2 9:30.3 1.77 26 1:12.1 2 33:49.7 21.3mph 21 0:41.5 2 22:08.4 7:23/M 1:07:22.1
3 22 Stephen Tady 240 41 6 11:54.0 1.41 10 0:53.6 3 34:07.0 21.1mph 9 0:32.5 4 23:44.0 7:55/M 1:11:11.2
4 26 Doug Williams 157 43 3 10:00.4 1.68 61 1:57.9 4 35:49.3 20.1mph 7 0:28.9 5 23:48.1 7:56/M 1:12:04.7
5 34 Phil March 152 42 4 10:54.4 1.54 64 2:08.3 5 37:46.6 19.1mph 54 1:07.1 3 23:32.5 7:51/M 1:15:29.0
6 59 Scott Miller 235 43 7 11:57.8 1.41 58 1:56.8 7 39:02.8 18.4mph 47 1:00.6 6 30:28.3 10:09/M 1:24:26.4
7 66 Timothy Clark 164 44 9 15:20.0 1.10 66 2:17.0 6 37:59.8 19.0mph 78 1:42.9 7 32:05.2 10:42/M 1:29:25.0
8 71 Tim Roberts 227 40 5 11:02.1 1.52 74 2:48.2 9 43:16.5 16.6mph 57 1:10.8 8 32:37.7 10:52/M 1:30:55.3
9 78 Jeremy Wright 166 40 8 14:10.1 1.19 82 3:50.2 8 41:27.9 17.4mph 76 1:36.8 9 34:27.0 11:29/M 1:35:32.0
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 11 Joe Arnold 236 45 2 9:40.8 1.74 43 1:34.9 1 33:01.1 21.8mph 35 0:51.8 1 20:24.5 6:48/M 1:05:33.1
2 28 Chris Reitz 306 47 3 10:05.8 1.67 48 1:42.7 2 35:57.7 20.0mph 53 1:06.8 2 23:42.6 7:54/M 1:12:35.7
3 51 Joe Kinkade 174 47 1 9:07.7 1.84 51 1:43.9 3 39:07.6 18.4mph 70 1:22.3 3 29:01.6 9:40/M 1:20:23.2
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 Carey Weaver 100 54 2 8:21.6 2.01 2 0:39.2 1 33:06.1 21.8mph 19 0:40.1 1 22:15.4 7:25/M 1:05:02.6
2 52 Robert Lawrence 234 50 5 13:43.7 1.22 75 2:50.5 3 39:30.6 18.2mph 20 0:40.6 2 23:39.3 7:53/M 1:20:24.8
3 54 Dana McNeil 98 52 3 11:41.3 1.44 54 1:46.2 2 38:27.1 18.7mph 55 1:09.2 4 30:00.4 10:00/M 1:23:04.3
4 58 Ken Aldag 77 52 1 8:16.6 2.03 30 1:23.6 4 39:53.5 18.1mph 51 1:05.1 6 33:30.7 11:10/M 1:24:09.7
5 60 Charles Montgomery 165 50 6 13:56.7 1.21 83 3:58.5 5 40:07.9 17.9mph 41 0:57.3 3 26:31.4 8:50/M 1:25:31.8
6 81 Marty Baker 233 54 4 13:07.6 1.28 73 2:47.9 6 51:28.9 14.0mph 38 0:53.5 5 30:36.6 10:12/M 1:38:54.6
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 15 Curt Bennett 171 57 1 9:08.4 1.84 9 0:49.5 2 36:05.1 20.0mph 25 0:45.2 2 21:14.8 7:05/M 1:08:03.1
2 18 John Watson 155 56 4 10:15.9 1.64 14 0:57.9 3 36:41.9 19.6mph 46 0:59.6 1 19:33.0 6:31/M 1:08:28.4
3 43 Mike Morehead 244 59 5 12:46.6 1.32 56 1:54.7 1 35:20.1 20.4mph 65 1:17.9 4 26:20.1 8:47/M 1:17:39.5
4 45 Larry Jeffery 170 58 2 9:08.8 1.84 35 1:27.5 5 40:36.5 17.7mph 33 0:50.5 3 26:08.3 8:43/M 1:18:11.7
5 50 Ralph Graham 238 59 3 10:00.2 1.68 72 2:42.9 4 39:25.6 18.3mph 77 1:37.3 5 26:25.4 8:48/M 1:20:11.5
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 46 Johnny Pine 310 60 3 12:06.8 1.39 16 0:58.4 2 38:42.3 18.6mph 34 0:50.8 1 25:36.4 8:32/M 1:18:14.8
2 49 Jim McIntyre 237 60 1 11:02.4 1.52 37 1:29.5 1 38:26.5 18.7mph 60 1:13.5 2 27:22.2 9:07/M 1:19:34.1
3 72 Doug Simper 311 60 2 11:19.7 1.48 70 2:38.7 3 45:35.6 15.8mph 61 1:13.6 3 31:32.5 10:31/M 1:32:20.2
 
Top

Male 65 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 61 Ed Zaborac 312 65 3 14:29.4 1.16 69 2:35.3 2 42:37.6 16.9mph 30 0:47.4 1 25:10.0 8:23/M 1:25:39.8
2 67 Walter Ruppman 226 70 2 13:23.4 1.26 67 2:23.2 1 40:11.5 17.9mph 82 2:06.1 2 31:24.9 10:28/M 1:29:29.2
3 77 Dennis Palmer 169 67 1 10:34.0 1.59 68 2:31.2 3 44:05.9 16.3mph 62 1:13.6 3 36:40.7 12:13/M 1:35:05.5
4 83 Lou McMurray 313 82 4 23:23.3 0.72 84 4:03.2 4 51:05.7 14.1mph 83 3:23.1 4 52:05.5 17:22/M 2:14:00.9
 

TRI Male Team

Top

Male Team

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Andy French 91 32 1 8:16.9 2.03 1 0:27.4 2 36:53.2 19.5mph 1 0:18.6 1 16:28.8 5:29/M 1:02:25.0
2 2 Two And A Half Men 249 27 2 10:32.6 1.59 2 0:46.1 1 36:07.8 19.9mph 2 0:42.4 2 22:15.5 7:25/M 1:10:24.4
 

TRI Female Team

Top

Female Team

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Khristie Brooks 173 15 1 7:44.5 2.17 1 0:36.6 1 56:06.9 12.8mph 1 0:28.7 1 26:41.4 8:54/M 1:31:38.2
 

TRI Mixed Team

Top

Mixed Team

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Aaron Taraboletti 97 1 7:58.3 2.11 1 0:24.8 1 33:35.4 21.4mph 1 0:20.9 1 25:51.3 8:37/M 1:08:10.9
2 2 Deckle McLean 167 71 2 10:28.8 1.61 2 0:55.3 2 1:01:04.9 11.8mph 2 0:37.9 2 28:20.6 9:27/M 1:41:27.6
 

Duathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 Theresa Snedden 8 42 1 24:11.6 8:04/M 5 0:46.3 1 44:40.6 16.1mph 6 0:37.7 1 29:10.6 9:43/M 1:39:26.8
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 15 Patricia Pahlmann 10 44 1 28:33.8 9:31/M 15 2:10.6 1 46:22.4 15.5mph 16 2:18.4 1 31:18.8 10:26/M 1:50:44.0
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 12 Elaine Lagoda 1 54 1 26:32.2 8:51/M 9 1:11.6 1 43:15.3 16.6mph 15 1:23.4 1 30:12.6 10:04/M 1:42:35.2
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 11 Cheryl Jeffery 13 57 1 25:29.1 8:30/M 14 1:47.3 1 43:13.9 16.7mph 14 1:20.4 1 28:02.3 9:21/M 1:39:53.1
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 14 Nan Strandberg 11 60 1 29:31.7 9:50/M 4 0:45.3 1 44:29.7 16.2mph 2 0:35.0 1 34:11.7 11:24/M 1:49:33.5
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Seth Borrowman 5 16 1 16:48.8 5:36/M 1 0:27.9 1 33:52.8 21.3mph 1 0:32.5 1 17:35.2 5:52/M 1:09:17.3
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Willie Nichols 3 26 1 20:00.6 6:40/M 2 0:32.8 1 35:25.5 20.3mph 4 0:37.1 1 23:13.5 7:44/M 1:19:49.5
2 4 Raymond Kowalczyk 2 27 2 21:52.4 7:17/M 12 1:24.9 2 37:33.8 19.2mph 13 1:15.1 2 24:33.5 8:11/M 1:26:39.8
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 6 Tim McChesney 14 44 1 22:39.6 7:33/M 8 1:04.5 1 42:36.7 16.9mph 5 0:37.1 1 24:27.3 8:09/M 1:31:25.4
2 8 Ron Snarski 4 41 2 25:13.1 8:24/M 6 1:02.4 2 43:12.3 16.7mph 8 0:52.3 2 27:02.6 9:01/M 1:37:22.8
3 13 Jon Grzanich 15 44 3 26:02.7 8:41/M 10 1:16.1 3 45:11.1 15.9mph 11 1:09.9 3 29:44.6 9:55/M 1:43:24.5
4 16 Brian Pahlmann 9 42 4 28:34.4 9:31/M 16 2:11.0 4 46:01.8 15.6mph 12 1:14.9 4 32:42.8 10:54/M 1:50:44.9
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 Steve Ramp 6 50 1 21:12.8 7:04/M 11 1:19.8 1 38:36.8 18.7mph 9 0:57.5 1 24:08.3 8:03/M 1:26:15.3
2 7 Phillip Heinz 16 53 3 24:43.0 8:14/M 13 1:25.5 2 42:24.4 17.0mph 10 1:06.5 3 27:38.5 9:13/M 1:37:18.1
3 9 Ben Roberts 7 50 2 22:57.3 7:39/M 7 1:02.5 3 46:50.5 15.4mph 7 0:50.4 2 25:59.4 8:40/M 1:37:40.1
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Run ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Kevin Carrigan 12 57 1 23:06.6 7:42/M 3 0:39.7 1 42:51.9 16.8mph 3 0:36.8 1 23:21.5 7:47/M 1:30:36.6
 

Clydesdale/Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Jennifer Brattain 314 43 1 14:45.1 1.14 1 1:34.0 1 59:49.3 12.0mph 1 0:45.2 1 43:14.8 14:25/M 2:00:08.5
 
Top

Male 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Andrew Wignall 301 28 1 13:44.6 1.22 2 1:53.9 1 44:09.3 16.3mph 2 1:20.5 1 25:44.9 8:35/M 1:26:53.3